Vážný zájem / Markéta Cukrová

Vážný zájem / Markéta Cukrová

publikováno 25.2.2018

Světově proslulá mezzosopranistka Markéta Cukrová zavítala na střechu Lucerny! V doprovodu theorby a barokního violoncella přednesla originální skladby raně barokních autorů.

Účinkující:

Markéta Cukrová – mezzosoprán Jan Krejča – theorba Tomáš Jamník – barokní violoncello

Program:

Francesco del Nicolino (1.půle 17. století) Tu dormi, anima mia Claudio Monteverdi (1567-1643) Dolci miei sospiri Domenico Gabrielli (1659-1690) Ricercar pro cello sólo č. 1 Settimia Caccini (1591-cca 1638) Due luci ridenti Francesca Caccini (1587-1641) Lasciatemi qui solo Belerofonte Castaldi (1580-1649) Tasteggio soave, theorba sola Anonym Amor crudo, fior tiranno Barbara Strozzi (1619-1677) Udite, udite! Domenico Gabrielli (1659-1690) Ricercar pro cello sólo č. 1 Thomaso Merula (1595-1665) Canzonetta spirituale sopra alla Nanna

Mezzosopranistka Markéta Cukrová je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby. Pro neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy v interpretaci ''staré'' hudby jí vynesly spolupráci s renomovanými tuzemskými i zahraničními soubory a orchestry (La Risonanza, Mala Punica, Les Muffatti, Collegium Marianum, Ensemble Tourbillon, Collegium Vocale Gent, Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal, Czech Ensemble Baroque, Wroclawská filharmonie, Orkiestra Historyczna, Göttingen Festival Orchestra), s nimiž se podílela na víc než dvaceti nahrávkách. S velkým ohlasem se setkaly její interpretace raného písňového repertoiru za doprovodu kladívkového klavíru z děl mistrů přelomu 18/19 století (Haydn, Tomaschek, Berlioz). Zájmu evropské odborné veřejnosti se těší její nahrávka 8 italských árií J.D.Zelenky, pořízená spolu s Ensemble Tourbillon v loňském roce pro vydavatelství Accent. V loňském roce byla přizvána k projektu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015 jako dramaturg festivalu barokní hudby Baroko 2015 v regionech Západočeského kraje. Vedle rozsáhlé koncertní činnosti se Markéta věnuje i divadelní práci. Za roli Dardana v Handelově opeře Amadigi di Gaula na Handelfestspiele v německém Göttingenu si vysloužila nadšené kritiky a pozvání festivalu k samostatnému recitálu. Následovala hostování na scénách Národních divadel v Košicích (Handel/Alcina), Brně (Martinů/Hry o Marii, Purcell/Dido a Aeneas, Saariaho/Láska na dálku, Rossini/ Hrabě Ory) Praze (Monteverdi/Orfeo, Handel/Rinaldo, Martinů/Julietta) a Ostravě (Britten/Znásilnění Lukrécie). (fb Markéta Cukrová)

Jan Krejča studoval nejprve hru na renesanční loutnu pod vedením Rudolfa Měřinského a poté svůj zájem, již jako samouk, rozšířil o theorbu a barokní kytaru. Zúčastnil se četných interpretačních kurzů pod vedením E. Mascardi, H. Smithe, L. Sayce, J. Lindberga a dalších. Zejména jako vyhledávaný hráč bassa continua spolupracuje s mnoha domácími a zahraničními soubory (Collegium Marianum, Collegium 1704, Ensemble Tourbillon, Capella Regia, Societas incognitorum, Verba Chordis, Musica Flora, Harmonologia aj.), ale vystupuje též sólově a věnuje se i pedagogické činnosti. Opakovaně koncertuje na festivalech, jako je Pražské jaro, Pražský podzim, Concentus Moraviae, Svatováclavský hudební festival, Haydnova Lukavice, Letní slavnosti staré hudby apod. Podílel se na četných nahrávkách pro ČT, ČR, Arta records, Supraphon, Rosa aj. Nahrál sólové album Intavolatura di Tiorba pro firmu Arta records.

Tomáš Jamník je talentovaný český violoncellista, jeho sólovou dráhu odstartovalo vítězství na mezinárodní soutěži Pražské Jaro v roce 2006. O rok později nahrál pro Supraphon album s klavíristou Ivo Kahánkem, které bylo označeno jako český debut desetiletí. Účinkuje s významnými českými i zahraničními orchestry, v roce 2012 debutoval s Českou filharmonií a dirigentem Eliahu Inbalem, v roce 2016 účinkoval v Británii s Philharmonia Orchestra a dirigentem Jakubem Hrůšou. Jako komorní hráč vystoupil s Markétou Cukrovou, Magdalenou Koženou, Pavel Haas Quartet nebo Dvořákovým triem, jehož je spoluzakladatel. Je hlavou projektu Vážný zájem, který propaguje domácí koncerty vážné hudby, současně zastává od roku 2015 pozici uměleckého vedoucího Akademie komorní hudby. Tomáš začal hrát na violoncello v pěti letech u profesora Mirko a Martina Škampy, svá studia absolvoval v Praze, Lipsku a Berlíně, kde v současnosti žije se svou ženou, houslistkou Evou Jamníkovou, a dvěma dětmi. (fb Tomáš Jamník – violoncello)

K odběru aktualit se můžete přihásit prostřednictvím kanalů RSS nebo Atom.

StrechaLucerny.cz » Aktuality » Koncert » Vážný zájem / Markéta Cukrová
Střecha Lucerny

Palác Lucerna, Štěpánská 61, Praha

TEL:

(+420) 604 707 686

Copyright © 2014 - 2024 Zahrada na střeše s.r.o.; WebDesign © 2018 - 2024 Martin Argaláš