Violoncellista Jamník X houslista Špaček na střeše

Violoncellista Jamník X houslista Špaček na střeše

publikováno 17.9.2017

Na střeše Lucerny se v neděli 17. září od 17 hodin odehrála kulturní derby pražských hudebních es, houslisty Josefa Špačka a violoncellisty Tomáše Jamníka. Společně se utkají v dílech Bohuslava Martinů, Maurice Ravela a Johana Halvorsena.

V rámci vstupného je i sklenka vína, při které můžete obdivovat krásy výhledu na pražské panorama.

Josef Špaček je následovníkem špičkových generací českých houslistů, kteří dobyli slávu hudebního světa. Svá studia začal v Praze, ale již záhy byl přijat na prestižní školy v USA, absolvoval v New Yorku u světoznámého houslového hráče a pedagoga Itzhaka Perlmana. V roce 2009 zvítězil v soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland) a v roce 2008 získal třetí cenu a cenu mladé poroty na soutěži Carla Nielsena (Dánsko). Ohromným úspěchem bylo jeho účinkování v roce 2012 ve finále mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu. Od té doby vystoupil s řadou významných orchestrů, například s Českou filharmonii pod vedením Valerije Gergijeva, s Rotterdamskou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem, s Konzerthaus Orchester Berlin a Thomasem Sanderlingem nebo s Tokyo Metropolitan Orchestra a Jakubem Hrůšou. Josefa lze v současnosti slyšet také v abonentní řadě orchestru České filharmonie, jíž je koncertním mistrem. Žije v Praze se svou ženou a dcerou.

Tomáš Jamník je v současnosti nejžádanějším českým violoncellistou, jeho sólovou dráhu odstartovalo vítězství na mezinárodní soutěži Pražské Jaro v roce 2006. O rok později nahrál pro Supraphon album s klavíristou Ivo Kahánkem, které bylo označeno jako český debut desetiletí. Účinkuje s významnými českými i zahraničními orchestry, debutoval v roce 2012 s Českou filharmonií a dirigentem Eliahu Inbalem, v roce 2016 v Británii s Philharmonia Orchestra a dirigentem Jakubem Hrůšou. Jako komorní hráč vystoupil s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, Pavel Haas Quartet nebo Dvořákovým triem, jehož je spoluzakladatel. Je hlavou projektu Vážný zájem, který dostává vážnou hudbu do netradičních míst, současně zastává pozici uměleckého vedoucího Akademie komorní hudby. Tomáš začal hrát na violoncello v pěti letech u profesora Mirko Škampy, svá studia absolvoval v Praze a Berlíně, kde i nyní žije se svou ženou, houslistkou Evou, a dvěma dětmi.

Oba umělci se vrací na střechu Lucerny již poněkolikáté, dá se tedy hovořit o hře v domácím prostředí. Moc doufáme, že přijdete a vytvoříte odpovídající atmosféru.

Vstup na střechu je otevřen od 16:30. Vstupné dobrovolné s doporučenou hranicí 300,- Kč (studenti a ZTP mohou platit o trochu méně, nadšenci a podporovatelé o něco více). V případě nepřízně počasí se koncert odehraje ve vnitřních prostorách.

K odběru aktualit se můžete přihásit prostřednictvím kanalů RSS nebo Atom.

StrechaLucerny.cz » Aktuality » Galerie akcí » Violoncellista Jamník X houslista Špaček na střeše
Střecha Lucerny

Palác Lucerna, Štěpánská 61, Praha

TEL:

(+420) 604 707 686

Copyright © 2014 - 2022 Zahrada na střeše s.r.o.; WebDesign © 2018 - 2022 Martin Argaláš